کامپیوتر

Sleep یا Hibernate؟ از کدام حالت پاور سیوینگ باید استفاده کنیم؟

پاور سیوینگمطمئنا شما هم همیشه کامپیوتر خود را خاموش نمی کنید، بخصوص وقتی که نمی خواهید از آن استفاده کنید. اغلب مواقع تنها به بستن درب لپ تاپ اکتفا کرده و یا شاید آن را برای انجام کاری در طول شب هنگامی که خواب هستید، رها کنید. در هر دو صورت باید بدانید که کامپیوتر  بلافاصله و یا در نهایت به حالت خواب یا «Sleep Mode» خواهد رفت که مصرف انرژی کمتری به دنبال دارد و در هنگام بازگشت شما بلافاصله روشن خواهد شد.

اما حالت خواب دقیقا چه کاری انجام می دهد و فرق آن با حالت خواب زمستانی یا «Hibernate Mode» که گزینه ای اضافی در کامپیوتر های ویندوزی محسوب می شود؛ چیست؟ کدام حالت پاور سیوینگ را باید انتخاب نمایید و آیا استفاده از هر کدام زیانی هم در پی دارد؟ با آی تی ویکی همراه باشید:

حالت خواب چیست؟

حالت خواب که در لینوکس به حالت تعلیق «Suspend» معروف است، از طریق منو پاور سیستم عامل فعال می شود. در بیشتر مواقع، بستن درب لپ تاپی که توسط باتری تغزیه می شود هم باعث فعال سازی حالت خواب می شود. به هنگام استفاده از حالت خواب، کامپیوتر به حالت مصرف انرژی پایین تغییر وضعیت می دهد. برق از تمام قطعات مانند: صفحه نمایش، هارد درایو و پورت ها، به جز رم قطع می شود. ( همچنین برق هر قطعه جانبی شامل درایورهای اکسترنال قطع می شود).

حالت خواب

برق در رم باقی می ماند زیرا هنوز در حال کار کردن است، تمام داکیومنت های باز، تنظیمات و داده های نرم افزارها و بسیاری از موارد درون رم کامپیوتر ذخیره می شود که شما را قادر می سازد، در هنگام بیدار شدن کامپیوتر، فعالیت خود را درست از همان جایی که رها کردید ادامه دهید. هر چند، به دلیل اینکه رم از ماژول های حافظه فلش ساخته شده است؛ در نتیجه یک حافظه فرار است و داده ها در حالت خواب وقتی جریان برق قطع می شود از دست خواهند رفت، از این رو حتما از ذخیره شدن هر گونه اسناد و فایل های مهم اطمینان حاصل کنید.

حالت خواب زمستانی چیست؟

حالت خواب زمستانی در کامپیوترهای تحت سیستم عامل ویندوز و لینوکس در دسترس است اما به عنوان یک گزینه ی استاندارد در OS X وجود ندارد. این حالت بر اساس همان قاعده کلی حالت خواب عمل می کند به جز اینکه یک قدم پا را فراتر گذاشته و از رم هم جریان برق را قطع می کند. همه داده هایی که در رم ذخیره می شوند در هارد درایو ها نوشته می شود و همین امر خطر از دست رفتن داده ها در هنگام قطع نیرو را از بین می برد. به خاطر این که در هیچ یک از قطعات برق جریان ندارد، حالت خواب زمستانی همانند خاموش کردن کامپیوتر عمل می کند.

حالت خواب زمستانی

با فشار دادن دکمه پاور از حالت خواب زمستانی خارج می شوید و همه داده ها به رم بر گشته و با همه آن فایل ها و برنامه هایی که باز بودند؛ به حالت قبلی کامپیوتر باز می گردید. تاثیر خواب زمستانی درست مانند حالت خواب است با این تفاوت که بازگشت از این حالت فوری نبوده و حدود سی ثانیه الی چند دقیقه زمان می برد تا دوباره به کار ادامه دهید.

حالت خواب زمستانی در مک

حالت خواب زمستانی در مک به عنوان یک گزینه برای کاربر، در دسترس نیست اما مطمئنا وجود دارد. در کامپیوتر های مکی که از هارد درایو (HDD) استفاده می شود، این حالت، خواب امن «Safe Sleep» نامیده می شود و، زمانیکه میزان باتری بسیار کم باشد و یا کامپیوتر برای مدتی که اپل آن را «مدت زمان طولانی» می خواند بدون استفاده باقی بماند؛ به طور خودکار فعال می شود.

در سیستم های دارای SSD، این ویژگی معادل، حالت آماده به کار «Standby Mode» نامیده می شود و زمانی فعال می شود که کامپیوتر بیش از سه ساعت در حالت خواب باقی بماند. اپل ادعا می کند که کامپیوتری با باتری پر می تواند سی روز در حالت خواب بدون نیاز به شارژ شدن دوام بیاورد.

حالت خواب زمستانی در مک

همچنین برنامه هایی وجود دارند که حالت خواب زمستانی را به عنوان گزینه ای برای کاربر در مک قابل دسترس می کنند.

کدام یک را باید استفاده کنیم؟

با وجود تفاوت های ریز اما نه چندان کم اهمیت بین این دو حالت، کدام یک برای استفاده بهترین انتخاب است؟

بدیهی استکه حالت خواب مناسب تر است. خواب زمستانی شاید گزینه بهتری نسبت به ریبوت کردن کامل کامپیوتر باشد اما با قابلیت از سرگیری فوری که حالت خواب ارائه می دهد، اصلا قابل قیاس نیست.

و اما این سوال پیش می آید که نباید بحث مصرف نیرو را به حساب آورد؟

اغلب سازندگان لپ تاپ و کامپیوتر در تلاش برای کسب گواهینامه ای به نام ستاره انرژی «Energy Star» برای محصولات خود هستند که ماشین ها را ملزم می کند که به حداقل سطح راندمان انرژی در شرایط مختلف برسند که شامل حالت بی استفاده ( هنگامی که دستگاه روشن است اما مورد استفاده قرار نمی گیرد) و خواب می شود.

سایت ستاره انرژی لیست دستگاه هایی که این گواهینامه را اخذ کرده اند نمایش می دهد.

سایت ستاره انرژی

این لیست نشان می دهد که برای مثال مدل معمولی Dell Inspiron 15 که به پردازنده i3 مجهز است تنها ۶.۹ وات در حالت بی استفاده برای مدت کوتاه نیرو مصرف می کند. در حالت بی استفاده، صفحه نمایش کامپیوتر روشن بوده و هیچ گونه ویژگی مدیریت نیرویی هم فعال نشده است. این مقدار به ۰.۵ وات در حالت خواب و ۰.۲ وات وقتی کامپیوتر خاموش است اما به شارژر متصل است کاهش می یابد. گواهینامه، حالت خواب زمستانی را ارزیابی نمی کند اما این حالت وضعی بسیار مشابه با خاموش بودن دارد.

ستاره انرژی تخمین می زند که هر دو حالت خواب و خواب زمستانی حدود ۲۵ الی ۷۵ دلار در سال باعث صرفه جویی می شوند. خاموش کردن مانیتور نصف این مقدار و خاموش کردن هارد درایوها –که گزینه ای موجود در اکثر سیستم عامل ها است – باعث صرفه جویی بسیار کم و نزدیک به صفر می شود.

خلاصه

گاه گداری باگ هایی در مواجهه با این دو حالت رخ می دهد، پس مهم است که به منظور رفع این ایرادات از بروز نگهداشتن سیستم خود اطمینان حاصل کنید. حالت خواب زمستانی زمانی بهترین گزینه خواهد بود که برای مدت زمان طولانی تری کامپیوتر بدون استفاده باقی بماند. این مزیت، که می توانید کامپیوتر خود را از حالت خواب ظرف چند ثانیه بیدار کنید بدون اینکه باتری قابل توجهی مصرف شود و در کنار آن استفاده هوشمندانه از مدهای پایین تر انرژی برای استفاده طولانی تر، حالت خواب را به بهترین گزینه ممکن برای فعالیت روزانه تبدیل می کند.

آیا شما لپتاپ خود را در پایان روز خاموش می کنید و یا فقط به بستن درب آن اکتفا می کنید؟ دیدگاهتان را با ما درمیان بگذارید:

 

مرور کلی

۰%

User Rating: ۳.۱۳ ( ۲ votes)
منبع
makeuseof

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا