تلویزیوندیجیتال

آیا تفاوت میان 1080P و اولترا اچ دی 4K قابل تشخیص است؟

بعضی افراد با استناد به تحقیقات علمی که چشم انسان تفاوت بین اولترا اچ دی 4K و 1080P را تشخیص نمی دهد؛ می گویند که خرید تلویزیون اولترا اچ دی 4K دور ریختن پول است! از طرفی برخی  نیز مدعی شده اند که با دیدن تصاویر مشابه در این دو نوع تلویزیون می توان متوجه برتری کیفیت تصویر تلویزیون اولترا اچ دی 4K شد. حال کدام یک درست می گویند؟

برای یافتن حقیقت، ما تصمیم گرفتیم تا یک آزمایش غیر رسمی در شرایطی مشابه شرایط واقعی و محیطی انجام دهیم و با قراردادن دو تصویر اولترا اچ دی 4K و 1080P در کنار یکدیگر بفهمیم که آیا روی هم رفته بیینده می تواند تفاوتی بین این دو قائل شود یا خیر. نتیجه این آزمایش در ویدئو زیر قابل مشاهده است.

شاید با دیدن این ویدئو پیش خود بگویید؛ شما که دانشمند نیستید! بگذارید دلیل انجام این آزمایش را برای شما توضیح دهیم: اول اینکه، درست است؛ ما دانشمند نیستیم و البته این آزمایش هم آزمایش علمی نیست. ما از انجام این آزمایش هدفی داشتیم. اکثریت مردم شرایط مقایسه هم زمان این دو تصویر را ندارند و ممکن است تنها یکی از این دو را در اختیار داشته باشند. یکی از معدود امکانات ما برای دیدن همزمان تصویر اولترا اچ دی 4K و 1080P سایت Netflix است. وقتی پلیرهای 4K Blu-ray به یک واقعیت تبدیل شوند، آن زمان می توانیم کیفیت تصویر یک فیلم 4K Blu-ray را در نمایشگر 4K در کنار یک فیلم 1080P Blu-ray در نمایشگر 1080P باهم مقایسه کنیم و انتظار داریم که در چنین آزمایشی نتایج بسیار دقیق تری بدست آید. اما در حال حاضر مقایسه Netflix، بهترین فرصت را به ما می دهد تا ببینیم مردم تصاویر اولترا اچ دی 4K (البته فشرده شده) را در مقایسه با 1080P چگونه مشاهده می کنند.

دوم اینکه، ما تصمیم گرفتیم برای این منظور از یک تلویزیون پلاسما و یک تلویزیون LED استفاده کنیم. فرضیه ی ما این بود که کیفیت تصاویر بالاتر در تلویزیون پلاسما می تواند بر رزولوشن بالاتر نمایشگر 4K غلبه کند که همینگونه هم شد؛صرف نظر از اینکه وضوح بالاتر آن قابل مشاهده بود.

در آخر باید گفت که، جزئیات در اولترا اچ دی 4K نسبت به 1080P حتی در تصاویر فشرده شده Netflix بسیار بالاتر است. ما انتظار داریم با روی کار آمدن 4K Blu-ray این تفاوت بیشتر نیز شود. همچنین به این نتیجه رسیدیم که برای رزولوشن 4K حداقل باید یک نمایشگر 60 اینچی در اختیار داشت! هرچه اندازه نمایشگر کوچکتر باشد در مشاهده از یک فاصله معمولی بازده تصویر نیز پایینتر می آید و در مقابل هرچه نمایشگر بزرگتر باشد تفاوت رزولوشن بیشتر احساس خواهد شد.

مرورکلی

0%

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید!
منبع
digitaltrends
برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام لطفا کمکم کنید من بین ۴k و FullHd موندم من قصد خرید یک لب تاب ۱۵ اینچی دارم که دو نوع مدل داره یک ۴k و مات و دیگری FullHd لمسی و براق اما مدل FullHd چهار گیگ رم بیشتر داره و صفحه نمایش لمسی با توجه به این که گفتین از ۶۰ اینچ به بالا تفاوت بین این دو نوع صفحه نمایش مشخص میشه یعنی همون FullHd رو بخرم که لمسی هم هست و چهار گیگ رم بالاتر داره یا نه ۴k مات لطفا کمکم کنید
    ممنون
    0    0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن