آیا تفاوت میان ۱۰۸۰P و اولترا اچ دی ۴K قابل تشخیص است؟

بعضی افراد با استناد به تحقیقات علمی که چشم انسان تفاوت بین اولترا اچ دی ۴K و ۱۰۸۰P را تشخیص نمی دهد؛ می گویند که خرید تلویزیون اولترا اچ دی ۴K دور ریختن پول است! از طرفی برخی  نیز مدعی شده اند که با دیدن تصاویر مشابه در این دو نوع تلویزیون می توان متوجه برتری کیفیت تصویر تلویزیون اولترا اچ دی ۴K شد. حال کدام یک درست می گویند؟

برای یافتن حقیقت، ما تصمیم گرفتیم تا یک آزمایش غیر رسمی در شرایطی مشابه شرایط واقعی و محیطی انجام دهیم و با قراردادن دو تصویر اولترا اچ دی ۴K و ۱۰۸۰P در کنار یکدیگر بفهمیم که آیا روی هم رفته بیینده می تواند تفاوتی بین این دو قائل شود یا خیر. نتیجه این آزمایش در ویدئو زیر قابل مشاهده است.

شاید با دیدن این ویدئو پیش خود بگویید؛ شما که دانشمند نیستید! بگذارید دلیل انجام این آزمایش را برای شما توضیح دهیم: اول اینکه، درست است؛ ما دانشمند نیستیم و البته این آزمایش هم آزمایش علمی نیست. ما از انجام این آزمایش هدفی داشتیم. اکثریت مردم شرایط مقایسه هم زمان این دو تصویر را ندارند و ممکن است تنها یکی از این دو را در اختیار داشته باشند. یکی از معدود امکانات ما برای دیدن همزمان تصویر اولترا اچ دی ۴K و ۱۰۸۰P سایت Netflix است. وقتی پلیرهای ۴K Blu-ray به یک واقعیت تبدیل شوند، آن زمان می توانیم کیفیت تصویر یک فیلم ۴K Blu-ray را در نمایشگر ۴K در کنار یک فیلم ۱۰۸۰P Blu-ray در نمایشگر ۱۰۸۰P باهم مقایسه کنیم و انتظار داریم که در چنین آزمایشی نتایج بسیار دقیق تری بدست آید. اما در حال حاضر مقایسه Netflix، بهترین فرصت را به ما می دهد تا ببینیم مردم تصاویر اولترا اچ دی ۴K (البته فشرده شده) را در مقایسه با ۱۰۸۰P چگونه مشاهده می کنند.

دوم اینکه، ما تصمیم گرفتیم برای این منظور از یک تلویزیون پلاسما و یک تلویزیون LED استفاده کنیم. فرضیه ی ما این بود که کیفیت تصاویر بالاتر در تلویزیون پلاسما می تواند بر رزولوشن بالاتر نمایشگر ۴K غلبه کند که همینگونه هم شد؛صرف نظر از اینکه وضوح بالاتر آن قابل مشاهده بود.

در آخر باید گفت که، جزئیات در اولترا اچ دی ۴K نسبت به ۱۰۸۰P حتی در تصاویر فشرده شده Netflix بسیار بالاتر است. ما انتظار داریم با روی کار آمدن ۴K Blu-ray این تفاوت بیشتر نیز شود. همچنین به این نتیجه رسیدیم که برای رزولوشن ۴K حداقل باید یک نمایشگر ۶۰ اینچی در اختیار داشت! هرچه اندازه نمایشگر کوچکتر باشد در مشاهده از یک فاصله معمولی بازده تصویر نیز پایینتر می آید و در مقابل هرچه نمایشگر بزرگتر باشد تفاوت رزولوشن بیشتر احساس خواهد شد.

مرورکلی

۰%

User Rating: Be the first one !
خروج از نسخه موبایل