نرم افزار

نبرد میان اینترنت اکسپلورر، کروم، فایرفاکس، سافاری و اپرا

دیگر دورانی که گوگل کروم در رقابت میان مرورگرها یک سر و گردن بالاتر بود به پایان رسیده است. مرورگرهای رایج امروزی در عرصه های گوناگون با هم  رقابت تنگاتنگی دارند. اینترنت اکسپلورر ۱۱ که معمولا نادیده گرفته می شد به یک مرورگر بهینه و سریع برای ویندوز ۸ تبدیل شده است. موزیلا فایرفاکس، اپرا و گوگل کروم به بالا بردن شماره نسخه خود ادامه می دهند. و سافاری با گام های استوار همراه با محصولات جانبی با ارزش اپل در تلاش برای تسلط جهانی است. دیگر زمان انتخاب یک مرورگر برای تمام نیازهای اینترنتی بدون نیاز به هیچ تفکری به سر آمده است و انتخاب مرورگر مناسب با تمام رقابت های موجود،  تبدیل به یک تصمیم دشوار شده است. خوشبختانه، انتخاب هر کدام از مرورگرهای رایج انتخاب درستی محسوب می شود اما مواردی نیز وجود دارد که به هر یک از این مرورگرها برتری خاصی در یک زمینه می دهد.

نصب، بروز رسانی و سازگاری

نصب هر یک از مرورگرها تقریبا یکسان است. کاربران می توانند از وب سایت های مربوطه آنها، مرورگرها را دانلود کنند. و در صورتی که در سیستم عامل از قبل نصب نشده باشند، آنها را نصب نمایند. (مانند مرورگر سافاری و اینترنت اکسپلورر که از پیش بر روی سیستم عامل مک و ویندوز نصب هستند). متأسفانه اینترنت اکسپلورر پس از نصب شما را مجبور به راه اندازی مجدد سیستم خواهد کرد؛ که علت آن افزایش شتاب سخت افزاری و چندین ویژگی بروز شده است. مابقی مرورگرها نیازی به راه اندازی مجدد ندارند. در زیر لیست سازگاری مرورگرها آمده است.÷

گوگل کروم : ویندوز، مک او اس ایکس و لینوکس

موزیلا فایرفاکس: ویندوز، مک او اس ایکس و لینوکس

اینترنت اکسپلرور (۳۲ بیت و ۶۴ بیت): ویندوز

سافاری: مک او اس ایکس

اپرا: ویندوز، مک او اس ایکس و لینوکس

در زمینه بروز رسانی اپرا، فایرفاکس و کروم عملکرد بهتری دارند. این مرورگرها آهسته و سریع و مخفیانه بروز رسانی ها را در پس زمینه دانلود می کنند و بطور خودکار بعد از اجرای دوباره برنامه نرم افزار آپدیت شده  آماده به کار می شود. بعلاوه مرورگرهای شرکت های واسط (third-party) اغلب بعد از هر چند هفته بروز می شوند در نتیجه هرگونه مشکل اساسی آنها معمولاً به نسبت مرورگرهای اینترنت اکسپلورر و سافاری سریعتر رفع می شود. همچنین کاربران در صورتی که می خواهند کنترل بیشتری بر روی مرورگر خود داشته باشند یا به هر دلیلی مایل به استفاده از نسخه قدیمی هستند؛ می توانند بصورت دستی آپدیت ها را بر روی فایرفاکس نصب کنند. البته باید به این نکته توجه داشت که غیر فعال کردن حالت آپدیت خودکار به احتمال زیاد کامپیوترتان را در معرض خطر قرار می دهد. زیرا هر مرورگر  بطور مداوم، بسته های رفع باگ های امنیتی و دیگر بروز رسانی های پایدار کلیدی را دریافت می کند.

طراحی و راحتی در استفاده

روند فعلی طراحی مرورگرها  به سمت کاملا ناپدید شدن است. اینترنت اکسپلورر، فایرفاکس، سافاری و کروم همگی در تلاش برای کمتر اشغال کردن  صفحه نمایش تا جای ممکن هستند. استفاده نکردن از متن و استفاده از دکمه های تک رنگ که  با طراحی زیبای سیستم عامل هایی نظیر ویندوز ۸ و مک او اس ایکس در آمیخته نمونه ای از این طراحی هستند.

روی هم رفته به نظر می رسد که هر کدام از این پنج مرورگر نسبتاً به اهداف خود رسیده اند. در زیر طراحی مرورگرها با هم مقایسه شده اند.

گوگل کروم
گوگل کروم

طراحی نوار آدرس گوگل کروم  ، همه چیز را به یک طرح تب ساده و نوار آدرس که همچنین نقش نوار جستجو گوگل ( Omnibox ) را نیز دارد خلاصه می شود. مانند بیشتر مرورگرها، پنجره بطور باور نکردنی ای برای بیش از ۱۵ تب جمع می شود. اما چه هنگامی که صفحه مرورگر خود را تمام صفحه کنید و یا آنکه مینیمم می کنید؛ محتوا به زیبایی نمایش داده می شود. در کنار Ominbox ویژگی های ناوبری ساده ی کروم (نظیر دکمه های بازگشت، refresh و خانه)  قرار دارد. اما می توان به آسانی اندازه نوار ابزار را کوچک کرد و با شخصی سازی دکمه هایی که به نظر بی کاربرد هستند؛ آنها را حذف نمود. کروم از متد بوک مارک گذاری بصورت تک کلیک بهره می برد که به صورت یک کلیک ساده بر ستاره ای که در سمت راست نوار آدرس قرار دارد انجام می گیرد و تجربه ی بدون دردسر و دلنشینی از ایجاد بوک مارک صفحات وب مورد علاقه را برایتان به ارمغان می آورد.

موزیلا فایرفاکس
موزیلا فایرفاکس

موزیلا فایرفاکس دارای ویژگی های مشابه و در عین حال طراحی کاربردی نظیر قرار گرفتن نوار تب در بالای نوار آدرس در مقایسه با رقیبان خود است. با وجود اینکه این نرم افزار به نسخه ۳۳ رسیده است. (با گذر از نسخه های ۱۸ و ۱۱ تا ۱۶) هنوز کمی همانند نسخه های قدیمی این نرم افزار از  به هم پیوستن نوار آدرس و نوار جستجو بصورت یک نوار یکپارچه مانند همه همتایان خود، امتناع می شود. اگرچه این حالت، بیشتر  یک مسئله زیبا شناسی است تا یک موضوع عملکردی، شما می توانید در داخل نوار آدرس و همچنین با نوار جستجو که در سمت راست آن قرار دارد، به جستجو بپردازید. این مرورگر از سیستم بوک مارک گذاری بصورت تک کلیک مشابه کروم استفاده می کند. اما در مابقی موارد مشابه سایر مرورگرها عمل می کند.

فایرفاکس بجای چرخ دنده یا آیکن تنظیمات،  دکمه نارنجی Firefox را برای خود برگزیده است که در بالای گوشه چپ پنجره مرورگر قرار دارد که فضای کمی را اشغال می کند که می توانست  توسط نوار تب استفاده شود.

اینترنت اکسپلورر
اینترنت اکسپلورر

اینترنت اکسپلورر ۱۱ طراحی ساده تری نسبت به چهار مرورگر دیگر دارد.اینترنت اکسپلورر ۱۱ از ویژگی تک نواری  بهره می برد که عملکرد نوار آدرس مرورگر و نوار جستجو را بطور همزمان ارائه می کند. تب های باز در طرف راست نوار جستجو و آدرس قرار می گیرند که آن را بهم ریخته تر از چهار مرورگر دیگر جلوه می دهد. اما معمولاً آزار دهنده به نظر نمی رسد مگراینکه تعداد زیادی از تب ها را بطور همزمان باز کنید. ویژگی دیگری که در طراحی این مرورگر قابل مشاهده است؛ وجود بوک مارگ گذاری ستاره ای با یک کلیک می باشد که به طور گسترده ای در همه مرورگرهای برجسته دیگر پذیرفته شده است.

سفری سافاری مرورگری که بطور متداول مورد انتقاد بوده است حالا رقیبی جدی برای مرورگرهای گوگل و فایرفاکس به حساب می آید. نسخه جدید از نرم افزار  اپل از طراحی نسبتاً حداقلی برخوردار است اما حس آشنایی کافی را برای کاربران قدیمی مرورگر حفظ کرده است.همانند رقیبان خود، سافاری از نوار آدرس وجستجوی ترکیبی بهره می گیرد. در بروزرسانی این مرورگر به سافاری ۸ آیکن اشتراک گذاری داخلی در سمت راست بخش جستجو تعبیه شده است. ویژگی اشتراک به عنوان راهی برای اشتراک گذاری صفحات بوک مارک شده در شبکه های اجتماعی است و اشتراک گذاری از طریق پلتفرم اپل (iMassage و Mail) را در اختیار کاربر قرار می دهد. سافاری جدید ارزش امتحان کردن برای هر کاربر مک او اس ایکس را دارد.

کاربران مک که از جدیدترین نسخه این سیستم عامل استفاده می کنند حتی می توانند مرورگر خود را در حالت تمام صفحه اجرا کنند؛ در واقع با باز کردن پنجره مشاهده کامل را تجربه کنند.

اپرا
اپرا

اپرا با وجود اینکه از موتور جستجوی کرومیم گوگل بهره می برد؛ ویژگی های خاص، آن را از بقیه مرورگرها متمایز می کند. اپرا از یک نوار جستجوی منفرد ترکیبی همانند کروم استفاده می کند اما همچنین ویژگی های مخصوص خود Stash و Speed dial  را ارائه می کند.Speed Dial امکان بوک مارک گذاری آسان و عملکردهایی همانند صفحات پر بازدید بر روی مرورگر سافاری را برای کاربران مهیا می کند. Stash شبیه به افزونه Pocket مرورگر فایرفاکس است که به شما اجازه ذخیره سریع صفحات را می دهد و  مرور صفحات را برای کاربر درزمانی دیگر ممکن می سازد. در نهایت طراحی مناسب همراه با ویژگی های مبتکرانه است که این مرورگر را از رقیبان خود متمایز می سازد.

مقایسه تست های بنچ مارک

بیشتر مرورگرها با استاندارد وب سازگار هستند و به راحتی عملکرد سریعی ارائه می کنند . کاربران غیر حرفه ای ممکن است حتی متوجه تفاوت در سرعت رندر صفحات وب مرورگرها نشوند. هر ۵ مرورگر  بسیار سریعتر و بهینه تر از مرورگرهای چند سال پیش هستند حتی در نسخه های جدید در حال بهتر شدن هستند. در جدول زیر نتایج بنچ مارک هر ۵ مرورگر ارائه شده است و در هر قسمت  متن بولد ، مرورگر برتر را مشخص می کند.

مرورگر Acid3 Sunspider Kraken JavaScript Octane 2.0 HTML5 Compliance
کروم ۳۵ ۱۰۰ ۱۹۵.۱ میلی ثانیه ۱۳۶۶.۷ میلی ثانیه ۲۵۸۶۳ ۵۰۸/۵۵۵
اینترنت اکسپلورر ۱۱ ۱۰۰ ۹۵.۶ میلی ثانیه ۲۱۷۱.۲ میلی ثانیه ۱۴۷۷۵ ۳۷۲/۵۵۵
موزیلا فایرفاکس ۳۰ ۱۰۰ ۱۷۸.۴ میلی ثانیه ۱۲۵۴.۰ میلی ثانیه ۲۴۲۰۷ ۴۷۱/۵۵۵
سافاری ۸ ۱۰۰ ۲۹۴.۲ میلی ثانیه ۳۳۸۴.۰ میلی ثانیه ۱۰۶۱۶ ۴۲۵/۵۵۵
اپرا ۸ ۱۰۰ ۱۹۴.۸ میلی ثانیه ۱۴۲۳.۴ میلی ثانیه ۲۵۸۸۲ ۵۰۴/۵۵۵

گوگل کروم در بنچ مارک سازگاری با HTML5 بهترین عملکرد را دارد ، تستی که نشان دهنده آینده نگری یک مرورگر است. با این حال کروم در سرعت پردازش کلی همانطور که در تست Sunspider مشخص شده است؛ کمتر از حد انتظار  ظاهر می شود. اگرچه اینترنت اکسپلورر در تست سازگاری با HTML5 نسبتاً در رتبه پایینتری قرار دارد اما در بنچ مارک سرعت پیمایش Sunspider توانسته است از رقیبان خود سبقت بگیرد. طبعاً فایرفاکس در رقابت تست Kraken Javascript بومی موزیلا بهترین عملکرد را دارد، این تست بنچ مارک مدت زمان رندر را در مرورگرها نمایان می سازد. همچنین در عین ناباوری اپرا بهترین عملکرد را در تست Octane 2.0 دارد که میزان عملکرد مرورگر را تحت تاثیر فشار بازی یا صفحات بسیار تعاملی وب را می سنجد. توجه داشته باشید  نتیجه تست می تواند در هر زمان دچار نوسان شود. اما همه این ۵ مرورگر در زمینه سرعت و سازگاری رقیبان شایسته ای هستند.

امنیت و حریم خصوصی

تشخیص کاربر یکی از ارزشمندترین ابزارها در مرور ایمن در اینترنت محسوب می شود. هر مرورگری در گذشته به حفره های امنیتی برخورده است. شهرت اینترنت اکسپلورر و کروم در حفاظت از حریم خصوصی و امنیت کاربران چندان مورد رضایت نیست.

کروم، سافاری و فایرفاکس با تکیه بر API مرور ایمن گوگل ، سایت هایی را که دارای پتانسیل خطر برای کاربر هستند را تشخیص می دهند. موزیلا، کروم و اپرا بروز رسانی های امنیتی را بطور مداوم ارائه می کنند. اما امنیت گوگل به دلیل بررسی دانلود هایی که ممکن است مضر باشند و همچنین وجود افزونه های رمزنگاری  کمی بیشتر از سایرین است. 

تمامی مرورگرها گزینه حفظ حریم شخصی را ارائه می کنند. این گزینه مانع ذخیره سازی تاریخچه ، فایل های موقتی اینترنت و کوکی ها می شود. به عنوان مثال،  اینترنت اکسپلورر ویژگی حفاظت از ردیابی را جهت افزایش امنیت  ارائه می دهد. و  فقط اینترنت اکسپلورر تا آنجا پیش می رود که ارتباط ردیاب ها  با مرورگر شما را بطور کامل مسدود کند. براساس مطالعه NSS 2013 تنها اینترنت اکسپلورر  ردیاب هایی را که در بیش از ۹۰ درصد سایت های خطرناک استفاده می شوند مسدود کرده است.

محبوبیت

statcounter-browser-ww-monthly-201311-201410-640x640براساس آخرین آمار از StatCounter ، کروم بهترین مرورگر در ماه اکتبر  ۲۰۱۴ بود.و  با کسب بیش از ۴۵ درصد از سهم بازار جهانی مرورگر جایگاه خود را به عنوان  برترین مرورگر  محکم کرد. اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس با داشتن به ترتیب ۲۰ و ۱۸ درصد به افزایش محبوبیت خود ادامه می دهند. سافاری و اپرا با اختلاف زیادی به ترتیب با ۱۰ و ۱ درصد در حاشیه قرار دارند.  در حالت موبایل، کروم در حالی برنده رقابت است که مرورگر بهینه سازی شده برای صفحات لمسی اپرا  توانسته ۱۲ درصد از سهم بازار مرورگرهای موبایل را از آن خود کند.اخیرا بررسی دیگری نتایج متفاوتی را نشان می دهد و اینترنت اکسپلورر را در صدر قرار می دهد.

اکنون این سوال مطرح می شود که کدام مرورگر بهتر است، شما از چه مرورگری استفاده می کنید؟ آیا مرورگرتان نیازهای تان را  به درستی برآورده می کند؟

User Rating: ۳.۷۵ ( ۱ votes)
منبع
digitaltrends

حسام مهدی نژاد

سردبیر دانشنامه آی تی ویکی علاقه مندی به اخبار فناوری

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. تحلیل خیلی خوبی بود،الان واقعیت اینه که گوگل با قدرتی که داره،تمام زمینه ها رو داره توش حکم رانی میکنه،تو زمینه مرورگر،گوگل کروم واقعا حرف اول رو میزنه،اپل بیشتر از این که دنبال فتح بازار با آدما باشه،میخواد آدما رو با بازاری که داره فتح کنه،میگم سیاست هایی که اپل داره،خاصن،ولی گوگل بازار رو خوب پیشبینی میکنه،بدون شک باید منتظر یک گوگل کروم استثنایی تو ۲۰۱۵ باشیم
    من با علاقه زیادی که به موزیلا دارم،ولی گوگل کروم رو همیشه تزجیح میدم،مخصوصا قسمت مربوط به توسعه اون که بی نظیره 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا