۳ مورد از بهترین استارت آپ های فناوری سال ۲۰۱۸

چه درس هایی میتوان از موفقیت های مالی شرکت های بزرگی مانند اوبر، اسپاتیفای و ایربی‌ان‌بی گرفت؟

در حالی که هیچ نقشه ای برای اندازه گیری یک میلیارد دلار وجود ندارد، اما ما میتوانیم از شرکت های فناوری ای که به این مهم رسیده اند درس هایی بگیریم. آیا آماده اید تا استارت آپ خود را در سال ۲۰۱۸ به فاز جدیدی ببرید؟ برای شروع، در نظر بگیرید که باید برای این برنامه های بلند پروازانه فناوری پیشرفته، برنامه ریزی کرد و از بینش خود برای تفکرات بزرگ تر و رفتار هوشمندانه و خستگی ناپذیر در دستیابی به اهداف خود بهره بگیرید.

شرکت های فناوری میلیارد دلاری

۱. اوبر

چگونه اوبر به وضعیت مالی فوق العاده رسید؟

شرکت اوبر (Uber) با ارزش نزدیک به ۷۰ میلیارد دلار، امروز ارزشمند ترین شرکت فناوری خصوصی در ایالات متحده است. در شش سال آن ها از یک پلتفرم اشتراکی حمل و نقل رو به رشد در سانفرانسیسکو تبدیل به یک استارت قدرتمند در خدمت رسانی به افراد در ۵۸ کشور و ۴۵۰ شهر از سرتاسر جهان شدند. اگرچه بسیاری از تصمیمات هوشمندانه به موفقیت اوبر کمک کرد، اما درک عمیقی از نیاز مخاطب هدف اصلی اوبر بوده است. Travis Kalanick و Garrett بنیان گذارن شرکت اوبر، بازار اوبر را متناسب با سانفرانسیسکو تنظیم کردند زیرا معتقد بودند که جامعه محلی تکنولوژی از آن ها حمایت خواهد کرد. در آن زمان، بازار تاکسی سانفرانسیسکو رونق نداشت و در حقیقت بسیاری از شهروندان ترجیح میدادند که سوار بر وسایل حمل و نقل ریلی شوند.

اوبر با میزبانی از رویدادهای فناوری و ارائه سفر های رایگان به مشتریان به بازار عرضه شد. این تاکتیک بازاریابی جواب داد و به سرعت به عنوان جدیدترین جایگزین تاکسی در شهر شناخته شد. در سال ۲۰۱۱ این استارت آپ  با نام RocketSpace شناخته شد در حالیکه برای گسترش در خارج از سانفرانسیسکو و ورود به شهر های پاریس و نیویورک کار می کرد. در ماه دسامبر سال ۲۰۱۱، با ۳۲ میلیون دلار سری B را بست و شروع به گسترش در سطح بین المللی کرد.

چرا آن ها ارزش دیدن دارند:

با وجود رسیدن به قله های موفقیت تکنولوژی، اوبر یک رشته اختلافات شدید در سال ۲۰۱۷ را تحمل کرد. در ماه ژوئن، Travis Kalanick از بنیان گذارن شرکت پس از تحقیق درباره فرهنگ شرکت از عنوان مدیر عامل شرکت کناره گیری کرد. جالب است ببینید که چگونه بزرگ ترین سرویس تاکسی جهان در سال ۲۰۱۸ دوباره رونق میابد.

۲. اسپاتیفای

 

چگونه اسپاتیفای به وضعیت مالی فوق العاده ای رسید؟

پس از عدم موفقیت شرکت Nasper، چه کسی میتوانست موفقیت Spotify در این زمینه را پیش بینی کند؟ سرویس پخش آنلاین موسیقی که تا به امروز ۱۴۰ میلیون کاربر فعال ماهانه و ۶۰ میلیون مشترک پرداختی دارد. تنها پس از شش سال این شرکت با یک سری گزینه های هوشمندانه به ارزش گذاری میلیارد دلاری رسیده است. امروز ارزش اسپاتیفای ۱۰ میلیارد دلار برآورد میشود.

در سال ۲۰۰۵، Martin Lorentzon و Daniel Ek از بنیان گذاران شرکت، یک شکاف بزرگ در مدل موسیقی تجاری دیدند. کاربران دیگر نمیخواستند کل آلبوم را خریداری کنند، اما گزینه های موجود محدود شده بود. شنونگان میتوانستند پول هر یک از آهنگ ها را جدا پرداخت نمایند و از خدماتی مانند Pandora و Pirate Music استفاده کنند. این شرکت یک نسخه تجاری freemium را برای رفع این شکاف در سال ۲۰۰۸ راه اندازی کرد.

با یک قرارداد منحصر به فرد که اسپاتیفای را به عنوان پخش کننده پیش فرض موسیقی در فیسبوک معرفی میکرد، این شرکت برای مدت زمان زیادی تبدیل به یک قطب بزرگ در صنعت موسیقی شد.

استارت آپ RocketSpace که اسپاتیفای را ایجاد کرده بود در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۲ در سرتاسر ایالات متحده راه اندازی شد و بودجه خود را به مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار افزایش داد.

چرا آن ها ارزش دیدن دارند :

بر اساس گزارش مجله Wall Street اخیرا اسپاتیفای به همراه کمیسیون اوراق بهادار، سهام خود را برای ثبت در بورس اوراق بهادار شهر نیویورک فهرست کرده است. اگر این کار موفقیت آمیز باشد، دیگر غول های استارت آپ های فناوری ممکن است از این امر پیروی کنند.

۳. ایربی‌ان‌بی

 

چگونه ایربی‌ان‌بی به وضعیت مالی فوق العاده ای رسید؟

شرکت ایربی‌ان‌بی (AirBnB) با بیش از ۱۵۰ میلیون کاربر در ۱۹۱ کشور هیچ نشانه ای از کند شدن و خستگی را در خود نمیبیند. سامانه به اشتراک گذاری مکان های اجاره ای از زمان آغاز فعالیتش در سال ۲۰۰۸ راه طولانی ای را تا به امروز طی کرده است. ایده ی Brian Chesky و Joe Gebbia دو نفر از طراحان سامانه ی اجاره تشک های بادی در آپارتمان های سانفرانسیسکو برای بدست آوردن پول بییشتر، اکنون به یک کسب و کار ۳۱ میلیارد دلاری تبدیل شده است.

در طول سال های اولیه راه اندازی استارت آپ ها در سانفرانسیسکو  میتوانید در فضای Coworking به کار خود ادامه دهید. اما امروزه ایربی‌ان‌بی دارای یک دفتر مرکزی با اتاق فکر، اتاق رئیس و بسیاری از اتاق های ملاقات با طراحی های منحصر به فرد است.

اگرچه بسیاری از عوامل به موفقیت شرکت کمک کرده اند؛ اما به نظر میرسد یکی از مهمترین موارد، مدیریت هوشمندانه مالی است. به عنوان مثال بسیاری از استارت آپ های تازه کار تصور میکنند که تبلیغات در فیسبوک نوعی بازگشت سرمایه میباشد تا ارسال بازاریابان به فروشگاه ها و نمایندگان فروش. با این حال هزینه های خرید ایربی‌ان‌بی با تیم های بازاریابی پنج برابر بهتر شد. پس از شروع به کار سریع این بازاریاب ها، بازار های جدید نیز به رشد دوبرابری خود ادامه دادند.

چرا آن ها ارزش دیدن دارند:

در ماه مارس ۲۰۱۷ در یک دوره مالی سود ایربی‌ان‌بی به یک میلیارد دلار رسید که نامزد جایزه IPO نیز شد. این استارت آپ فناوری اخیرا دو شیوه کسب سود خود را تایید کرده است: پرداخت اقساطی، نوعی پرداخت که به کاربران اجازه میدهد تا صورت حساب مورد نظر را به صورت تقسیم بندی شده پرداخت کنند، دیگری اجاره ی مکان های لوکس، شرکتی که خانه ها و سوئیت های مجللی را برای اجاره در تعطیلات ارائه میکند. جالب خواهد بود که ببینید که چگونه ایربی‌ان‌بی خدمات خود را به کاربران به صورت فوق العاده ای ارائه میکند.

مسیری برای تامین وضعیت مالی:

کمتر از دو درصد از صاحبان استارت آپ ها به وضعیت مالی ثابتی رسیده اند. اهداف نهایی شما برای موفقیت استارت آپ تنها کافی نیست. صرفه جویی در جریان نقدینگی و ملاقات با افراد مهم دو عنصر مهم برای رسیدن به موفقیت خواهد بود.

شرکت RocketSpace کارآفرینان را از همه جهات حمایت میکند و با ارائه شرایط انعطاف پذیر در قرارداد ها، معرفی به افراد مهم و سرپرستی منابع اکوسیستمی فناوری راه را برای آن ها آسانتر میکند. از سال ۲۰۱۱ با شروع به کار این شرکت، تاکنون به ۱۸ فارغ التحصیل با ارزشیابی بیش از میلیون ها دلار کمک کرده است.

User Rating: ۵ ( ۲ votes)
خروج از نسخه موبایل